Yüzdeki tüyler nasıl alınır?

Yüzdeki tüyler nasıl alınır?

Sakallardan kurtulmanın birden çok yolu vardır. Yüzünüzü sinek kaydı ve pürüzsüz tutmak için tıraş olmayı ve düzeltmeyi hepimiz biliriz, ancak seçeneklerinizi bilmek iyidir; özellikle de her yaklaşımın kendine göre avantajları (ve dezavantajları) olduğunda.

Klasik tıraştan elektroliz adlı yönteme kadar, sakallardan kurtulmaya yönelik her yöntemi nasıl karşılaştıracağınızı ve sizin için en iyi olanı nasıl bulacağınızı öğrenin.

Sakaldan Kurtulma Yaklaşımları Kılavuzu

Yöntem 1: Klasik Tıraş

Eğlenceli gerçek: Efsanelere rağmen tıraş olmak, kılların daha koyu veya daha kalın, daha hızlı veya daha yavaş uzamasına neden olmaz. İlk kez mi tıraş oluyorsunuz? Size işin püf noktalarını gösterelim .

Avantajları: Evde kolayca yapılabileceği için çoğumuz sakalları almayı ilk kez bu şekilde deneyimliyoruz. Ayrıca nispeten düşük maliyetli çok çeşitli tıraş ürünleri de bulunuyor.

Dezavantajları: Tıraştan sonra kıllar küt uçlu olarak yeniden uzamaya başlar ve bu da doğal olarak büyüyen kıllardan daha belirgin görünmesini sağlar. Ayrıca kıllar derinin üzerinden kesildiği için yeni kıl çıkışı daha erken görülebilir. Eski, körelmiş veya kalitesiz bir tıraş makinesiyle tıraş olunursa çentik ve kesikler meydana gelebilir.

İpuçları: Tıraştan önce cildinizi yıkayın ve peeling uygulayın ve iyice bir tıraş hazırlık ürünü kullanın. Tıraştan sonra cildinizin nemli ve rahat kalmasını sağlamak için bir nemlendirici kullanın.

Gillette Blue3 Cool Erkek Kullan At Tıraş Bıçağı

Yöntem 2: Düzeltme

Burada, elektrikli düzeltici bıçaktan söz ediyoruz.

Avantajları: Doğru kullanıldığı zaman sakalın düzelticiyle alınması oldukça kolay ve ağrısız bir deneyim olabilir. Ayrıca süreniz kısıtlıysa kuru tıraşa da uygundur.

Dezavantajları: Diğer yöntemlerde olduğu gibi tıraş kadar kısa tıraş olamayacaksınız; muhtemelen biraz kirli sakalla kalacaksınız. Ayrıca, düzeltici bıçağı doğru kullanmıyorsanız tıraş makinesine bağlı yanma olasılığı da vardır.

İpuçları: Tıraş makinesi kullanırken çok fazla bastırmayın, böylece tıraş makinesine bağlı yanmayı önleyebilirsiniz.

Yöntem 3: Elektroliz

Bu sakal alma yaklaşımının adında bir ipucu gizli. Elektroliz, saç folikülü boyunca yeni saçların büyümesini önleyen, kelimenin gerçek anlamında bir elektrik akımı içerir.

Avantajları: Kalıcıdır ve başka hiçbir yöntem bununla rekabet edemez. Aynı zamanda birçok farklı cilt ve saç tipi için de işe yarar, bakım veya kimyasal madde gerektirmez ve işlem sonrasında herhangi bir bakım veya iyileşme ihtiyacı yoktur.

Dezavantajları: Sakal alma işleminin tamamını tamamlamak için birkaç seansa ihtiyacınız olacak ve biraz rahatsızlık veya ağrı hissedebilirsiniz. Nadir de olsa, yara izi gibi olumsuz etkilerin ortaya çıkma potansiyeli de vardır; bu nedenle lisanslı, kurul onaylı bir dermatoloğa gitmek her zaman önemlidir.

İpuçları: Merak ediyorsanız lisanslı bir dermatoloğa danışın. Buz, işlem sonrasında oluşabilecek ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir.

Yöntem 4: Ağdalama

Ağdalamaya aşina değilseniz süreç aynen kulağa geldiği gibidir. Cildinizde eritilmiş ağda kullanılarak bu şeritler ağdaya uygulanır ve kılların çıkış yönünün tersine çekilerek kıl köklerinin alınması sağlanır.

Avantajları: Ağda, kılları kökünden aldığı için dört haftaya kadar yüzünüzdeki kıllardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ağda yapmadan önce kılın 6,5 mm uzunluğunda olduğundan emin olmanız gerekir.

Dezavantajları: En azını söylemek gerekirse… acıtır. Ağdalama da kıl dönmesine neden olabilir, ancak öncesinde peeling yapmak ve sonrasında nemlendirici uygulamak bu şişliklerin önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, nemlendiricinizde herhangi bir Retin A kullanırsanız ağdalamadan kaçınmak istersiniz; bu, cildi inceltebilir, bu da ağdalama sırasında kızarıklık ve hasara neden olabilir.

İpuçları: Evde kullanmak üzere ağda kitleri satın alabilirsiniz ancak bunun için bir profesyonele gitmeniz önerilir. Ayrıca, enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabileceği için her seferinde yeni bir çubuk (ağda uygulayan çubuk) kullandıklarından emin olun.

Yöntem 5: Lazerli Kıl Alma

Kulağa yüksek teknoloji gibi geliyor, ancak bu yöntem bir süredir piyasada. Kılları almak için lazerin ısısını kullanıyor. İşlem foliküle zarar verir; böylece eskisi kadar etkili bir şekilde büyüyemez.

Avantajları: Elektrolizin yanı sıra en uzun ömürlü kıl alma yöntemidir. Ayrıca ağdalama gibi yöntemlerle karşılaştırıldığında nispeten ağrısızdır.

Dezavantajları: Bu en pahalı yöntemdir ve genellikle kalıcı olarak pazarlansa da genellikle bir miktar kılın yeniden çıkması söz konusudur. Bu noktaya ulaşmak için birkaç seans gerekebilir.

İpuçları: Lazerli kıl alma için her zaman eğitimli bir dermatoloğa başvurun. Ayrıca işlem sırasında ve sonrasında cildinizi uyuşturmaya yardımcı olacak bazı ürün önerileri de olabilir. Yüzünüzde üst dudağın üstündeki bölge ağrıya en duyarlı bölgedir, dolayısıyla bunu aklınızda bulundurun.

Cildiniz İçin İşlem Sonrası Bakım

Daha önce de söyledik, yine söylüyoruz: Nemlendirici her şeydir. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, sonrasında nemlendirici kullanmak cildinizin pürüzsüz ve nemli kalmasına yardımcı olacak her şey anlamına gelir.

Peki ne olacak: Tıraş makinesi ile kısa bir tıraş mı? Lazer kliniğinden randevu mu alınacak? Artık farkı biliyorsunuz. Erkek bakımı ile ilgili daha fazla tavsiyeye veya diğer bölgeler için en iyi erkek vücudu bakımı adımlarımıza ulaşın.

Bu makale yararlı oldu mu?