Tıraş jelleri ve köpüklerinin arkasındaki bilim

Neden tıraş öncesi ürünlere ihtiyacınız var? Tıraş jeli ve köpüğünün ardındaki bilim

Neden tıraş kremine ihtiyacınız var

Neden tıraş kremine ihtiyacın var?

Her tıraşa başlamadan önce tıraş kremi, jeli veya köpüğü kullanarak yüzünüzü güzelce köpürtüyorsunuz… fakat nedenini merak ediyor olabilirsiniz.

Tıraşa başlamadan önce tıraş kremi kullanmak ne kadar gerekli?

Cevap cildiniz ve sakallarınızda.

sakallar sert ve kıllıdır

Sakallarınız sert ve telimsidir – elinizi kirli sakalınızın üzerinden geçirirseniz sakallarınızın ne kadar keskin olduğunu anlarsınız. Fakat deriniz yumuşaktır ve jele benzer bir yapıya sahiptir.

Cilde yakın her bir tüyü tıraş etmek için Tıraş jeli kullanın

Bu bakır tel sertliğindeki sakallarla baş etmek gerçekten de zor olabilir Tıraş rutininize başladığınız zaman her seferinde yaklaşık 25.000 kılı tıraş edersiniz. Bu kılların her birini – yakın şekilde – kesebilmek zaten zordur. Fakat bu kılların her birini cilde yakın ama zarar vermeden tıraş etmenin yolu nedir? Cevabı tıraş jelleri ve köpükleridir.

Tıraş jelleri ve köpüklerinin dört adet görevi vardır

Tıraş jelleri ve köpükleri, tıraş sırasında sakaldaki nemi tutar

 • Nemlendirme. Tıraş jelleri ve köpükleri tıraş sırasında sakallardaki nemi korur ve onları yumuşak ve kesilmesi kolay hale getirir. Her kıl için daha az kuvvet gerektiği zaman daha konforlu bir şekilde tıraş olursunuz.
 • Kayganlaştırma. Tıraş jelleri ve köpükleri bıçak ve cilt arasında koruyucu bir katman oluşturarak daha az sürtünmeyi sağlar ve yanma, tıraş kızarıklığı ve tahriş riskinin yanı sıra çizik ve kesikleri de azaltır.

 • Takip.Son derece sezgisel olan bu hareketi fark etmeyebiliriz, fakat tıraş sırasında tıraş kremini bıçakla almak, bıçağın geçmiş olduğu yerleri takip edebilmenizi sağlar. Bu da hiç bir noktayı kaçırmamanıza yardımcı olur.
 • Rahatlatıcı ve ferahlatıcı. Bir tıraş jeli veya köpüğü kullanmak cildinizin tıraş sonrasında rahatlamış ve ferahlamış olmasını sağlayacaktır.
Bu dört adet özellik bir araya geldiği zaman tıraş öncesi ürünlerinin değerini ortaya koymaktadır – fakat tıraş köpüğü ile tıraş jeli arasındaki fark nedir?

Tıraş köpüğü ile tıraş jeli arasındaki fark

Kişisel tercihlerinize bağlı olarak tıraş köpüğünü tıraş jeline tercih edebilirsiniz – fakat arada önemli bir fark var mıdır?
Tıraş köpüğü özellikleri

Tıraş köpüğü özellikleri:

 1. Anında hafif köpük
 2. Gevşek
 3. Durulaması kolay

Tıraş jeli özellikleri

Tıraş jeli özellikleri:

 1. Daha yoğun köpük
 2. Geliştirilmiş kayganlaştırıcılar
 3. Daha fazla tıraş bıçağı kayganlığı
 4. Cildiniz için daha fazla koruma

Her erkeğin yüzü farklıdır. Size en uygun olan yöntemi keşfetmenin tek yolu denemeler yapmaktır.

Fakat ister köpük ister jel ile olsun, tıraş öncesi ürünler kullanmanın daha iyi bir tıraş sağladığı kesindir.

Bu makale yararlı oldu mu?