Sakal Uzatma, Tıraş ve Şekillendirme İpuçları

Sakal Uzatma, Tıraş ve Şekillendirme İpuçları

Sakal bırakmayı düşünüyorsanız başlamadan önce dikkate almanız gereken birkaç nokta bulunuyor. Size hangi sakal sitili yakışır? Görünümünüz için ne kadar çaba harcamak istiyorsunuz? Bu iş için en iyi araçlara sahip misiniz? Profesyoneller, Çok Amaçlı Şekillendirici ürününü tavsiye ediyor. Sakalınızı düzeltmek, tıraş etmek ve kenarlarını düzeltmek için mükemmeldir; temel olarak her türlü erkek bakımı için ihtiyaç duyacağınız her şeyi içerir.

Yüzünüz için doğru stili seçmekle başlayıp sakal büyütme yolculuğunuza başlamak için en iyi ipuçlarımızı öğrenin.

Sizin için Doğru Sakalı Seçme

Keçi Sakalı stilinden Silahşor stiline kadar çok sayıda sakal stili var. İster daha kısa bir görünümden hoşlanın ister tamamen uzatılmış bir sakal isteyin, hangi stilin yüzünüze en yakışan stil olduğunu bilmek harika bir ilk adımdır.

Sakal stiline karar vermeden önce yüz şeklinizi göz önüne getirin. Düşünmeniz gereken başka bir konu da her gün bakıma ne kadar zaman harcamak istediğinizdir. Daha zorlayıcı bir şeye hazır mısınız yoksa az bakım gerektiren bir stil mi tercih ediyorsunuz?

Aşağıda yüz şekli türlerine ve bunlara en yakışan sakal stillerine bakın:

  • Yuvarlak Yüz: Alt kısımlarda daha uzun ve yanlardaki daha kısa kıllar yüzünüzün ince ve daha belirgin görünmesine yardımcı olacaktır.
  • Kare Yüz: Güçlü çene çizginiz mi var? Çene yakınında daha kısa ve yanlarda daha ince kıllar çene çizginizi vurgular.
  • Oval Biçimli: Bu yüz şekline çoğu sakal stili yakışır; bu nedenle biraz farklı bir şey denemekten korkmayın.
  • Uzun Yüz: Daha dikdörtgen olan bu yüz şeklinde alt kısmı daha kısa, yanları daha uzun bir sakal istersiniz.

Sakal Nasıl Uzatılır?

Tam sakal bırakmak, genelde 1-2 hafta kadar süren bir miktar kaşıntıya neden olabilir. Bunu azaltmak için tıraşa başlamadan önce cildinizi tamamen nemlendirin. Tıraşa gelindiğinde, kısa bir tıraş elde etmenizi sağlayan bir sakal düzeltici ve şekillendirici kullanmak, sakalınızın eşit şekilde uzamasına yardımcı olacak ve kaşıntıyı en aza indirecektir.

Haftada en az bir veya iki kez sakal şampuanı veya sakal yıkama kullanarak sakal ve yüzünüzü daima temiz tuttuğunuzdan emin olun. Bakımsız sakallar ve kuru cilt, durumu daha da kaşıntılı hale getirebilir. Her zaman için sakalınızı temizledikten sonra nemlendirmenizi öneriyoruz. Bu, tıraşlar arasında cilt ve saçın nemli kalmasına yardımcı olur ve sakal yağı da sakalları yumuşatabilir.

Sakal Düzeltme

Sakalınızı düzeltmek için bir tarak aparatı kullanmak, güzel ve eşit görünüme sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Gillette düzeltici bıçağın üç tarak aparatından (2 mm, 4 mm, 6 mm) birini kullanın. En büyük tarağı kullanarak uzundan başlamak en iyisidir; her zaman daha kısa yapabilirsiniz. Tutarlılık sağlamak için birkaç geçiş yaparak sakalınızı eşitlediğinizden emin olun.

Daha sonra tarak aparatını çıkarın ve istediğiniz sakal şekline göre düzeltin. Sonuçta tıraş edeceğiniz kısımları düzeltmeyi de unutmayın. Bu daha az uğraşmak, başka bir deyişle daha az cilt tahrişi anlamına gelir.

Bıyığınızı Düzeltme

Bıyığınızı düzeltmek biraz daha zordur ama Hassas Düzeltici burada yardıma yetişir. Hangi bıyık stilini seçerseniz seçin, atabileceğiniz adımlara bir göz atın:

  1. Bıyığınızı iyice tarayın
  2. Şekli bozan kılları makasla kesin
  3. Hassas düzeltici kullanarak bıyık kenarlarınızı düzeltin

Sakalınızın Etrafını Tıraş Etme

Temiz bir yüzey için yüzünüzün bazı kısımlarını tıraş etmek istiyorsanız önce yüzünüzü ve sakalınızı ılık suyla yıkamanız gerekir. Ardından, boynunuz ve yanaklarınız da dahil olmak üzere yüzünüzün çıplak tıraş edeceğiniz kısımlarını biraz tıraş jeli ile köpürtün.

Bundan sonra, düzeltici bıçağınızdaki tıraş bıçağı aparatını kullanın ve kendinize kısa bir tıraş sağlamak için hafif, yumuşak hareketlerle tıraş olun.

Sakal ve bıyık her yöne uzayabilir, bu nedenle muhtemelen sakalın uzama yönünde ve aksi yönde tıraş olmak isteyeceksiniz. ProShield gibi birden fazla bıçağa sahip gelişmiş bir tıraş makinesi, tıraş sırasında rahat etmenizi sağlayacaktır.

Sakal Şekillendirme ve Stil Verme

Yeni sakalınızı şekillendirmek için işin çoğunu hallettikten sonra artık ayrıntılarla ilgilenme zamanı geldi. Gillette Şekillendiricinin arkasındaki Hassas Düzeltici işin bu kısmı için biçilmiş kaftandır. Yanak ve favorileriniz boyunca çizgileri belirginleştirmek için düzeltici bıçağı kullanın ve tam olarak istediğiniz sakal stilini elde edin.

İşlemin son kısmına geldiğinizde tıraş sonrası rutini atlamayın. Yüzünüze biraz soğuk su çarpıp kurulayın. Daha sonra cildinizi yumuşak ve nemli tutmak için tıraş losyonu veya nemlendirici sürün. Karışımda hafif bir sakal yağı bulundurun, böylece sakalınız her zaman yumuşak ve harika görünecektir.

Daha fazla tıraş ipucu, stil ve ilham için her zaman yanınızdayız.

Bu makale yararlı oldu mu?