Batık tüylerle nasıl baş edilir: Erkekler için Tıraş İpuçları

Tıraş makinesine bağlı şişlik ve kıl dönmesi ile başa çıkmayı öğrenin

Birçok erkek tıraş olduktan sonra ciltte tahriş yaşayabilirken, bazı erkeklerde Psödofollikülit Barba veya PFB adındaki, kronik bir tıraş makinesi batığı oluşması olasıdır. Bu rahatsızlık tıraştan sonra, acı verebilecek batıklarla sonuçlanır. Tıraş makinesine bağlı batıklarla başa çıkmak için, Gillette®, kıl dönmesi veya tıraş makinesine bağlı batıkların ortaya çıkmasını en aza indirmeye yardımcı olacak ipuçları veriyor.

Tıraş makinesi batıkları: gerçekleri anlatalım!

Tıraş makinesine bağlı batık ve kıl dönmesi, genetik eğilimle ortaya çıkar. Kıvırcık kıl gövdelerinin düzensiz şekli ve kıvrımların kendileri, kılların kesildikten sonra yeniden çıkarken cildin yüzeyine geri itilme eğiliminde olmasına neden olur. Bu genetik etmen nedeniyle kıl dönmesi ve tıraş makinesi batıkları Afrika veya Hint-Avrupa kökenli erkeklerde çok yaygındır. Tüm tıraş makinesine bağlı batıkların genetik olmadığını belirtmeliyiz, bu nedenle bu rahatsızlığı yaşadığınızı düşünüyorsanız kıl dönmesi tanısı ve belirtilerinin yönetilmesi için dermatoloğunuza danışmak daima iyi bir ilk adımdır.

Genetik etmenlere ek olarak, tıraş sırasında, tıraş makinesi batıklarının patlak vermesi olasılığını artıran birkaç şey daha meydana gelebilir. Kıl gövdesi kuru olduğunda tıraş makinenizin kesmesi çok daha zor olur, daha fazla takılma ve çekme meydana gelir. Bu sadece rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda kıl uçlarının köşeli biçimde kesilmesine neden olarak, kılın uzarken yeniden cilde nüfuz etmesini daha kolay kılarak, tıraş makinesi batıklarının patlak vermesi riskini artırır.
Tıraş sırasında, birçok neden jiletle çarpma olasılığını artırabilir

Tıraş makinesi batıklarını en aza indirmek için ipuçları:

1

Nemlendirin ve ölü tabakayı soyun:

İlk olarak, yüzünüzdeki kılları yumuşatmak için nemlendirin. Kuru kılların kesilmesi daha zordur ve cildinizin altında büyüme olasılıkları daha yüksektir. En iyi uygulama sıcak duş esnasında veya sonrasında tıraş olmaktır. 1-2 saniye süreyle yüzünüze sıcak, ıslak bir havlu da tutabilirsiniz. Bir yüz yıkama jeli kullanarak ölü tabakayı soyun ya da cilt altında kalmış kılların serbest kalmasına yardımcı olmak için yüzünüzü ovalayarak temizleyin.
2

Köpürtün:

Hassas ciltler için tasarlanmış yüksek kaliteli bir tıraş jeli, köpüğü ya da kremi kullanın. Köpürtüp, kılları nemlendirmek için tüm yüzünüze yayın ve tıraş olurken tahrişe karşı yüzünüzü korumaya yardım edin. Başlamadan önce iyice nüfuz etmesine izin verin.
3

Tıraş olun:

Hepsinden önemlisi, hassas ciltler için tasarlanmış, bıçakların kıllarınızı tıraş ederken cildinizi koruduğu tescilli teknolojiye sahip Gillette SkinGuard gibi bir tıraş makinesi kullanın. Tıraş olmaya başlamadan önce bıçaklarınızı kontrol edin: kör bir bıçak asılma ve çekmeye neden olabilir ve kıl dönmelerine ya da batıklara yol açabilir. Hafif, nazik vuruşlarla tıraş edin. Tahrişe neden olabileceğinden aynı alana çok fazla vuruş uygulamamaya dikkat edin. Bıçakları sıkça durulayın ve tıraşa devam ederken yeniden tıraş jeli uygulayın. Yüzdeki kıllar çok yönde büyür; en rahat hissettiğiniz yönde tıraş olmaya çalışın. Yüzünüzün en hassas bölgelerini en sona saklayın. Tıraş jeline nüfuz etmesi için ne kadar çok süre tanırsanız, kıllar o kadar fazla yumuşar ve kesilmeleri o kadar daha kolay olur. Yüz kıllarınızın etrafında keskin hatlar oluşturmak için ve burun altı gibi tıraş edilmesi zor yerleri tıraş etmek için arkada bulunan tek bıçaklı Hassas Düzelticiyi kullanın.
4

Yatıştırın:

Yüzünüzü soğuk suyla durulayın ve havlu ile kurulayın. Nemi geri kazandırmak ve cildinizi rahatlatmak için nemlendirici bir tıraş losyonu uygulayın. Kıllarınızın tekrar cildinizin yüzeyine girmesi için yeterince uzun süre geçmeden düzenli olarak tıraş olmaya çalışın.
Nemlendir, tıraş ol ve yatıştır, bu dört adım, Gillette’in tıraş bakımı ürünleri serisi ile birleştiğinde size tıraş makinesine bağlı batıklarınızla başa çıkmak için gereken gücü sağlar.

Tıraşa bağlı, PFB dışı (tıraş makinesi batıkları) tahrişle başa çıkmaya yönelik ipuçları için, tıraş makinesi yanması ve tahrişi konulu yazımıza bakın.

Bu makale yararlı oldu mu?