Neden çok bıçaklı bir tıraş makinesine ihtiyacınız var?

Daha çok bıçak neden fark yaratır: Gillette çok bıçaklı tıraş makineleri

Gillette tıraş makineniz bu kadar çok bıçağa yalnızca iyi görünsün diye sahip değil – bıçakların size daha iyi bir tıraş sağladığını kanıtlamış bulunuyoruz.

Gelin Gillette’in mucidi King C. Gillette’in yaşadığı zamana geri dönelim. Gillette Güvenli Tıraş Makinesi Şirketi (Gillette Safety Razor Company) için onun misyonu basitti: ‘Tıraş makineleri yapmaktan ancak onları daha fazla geliştiremediğimiz zaman vazgeçeceğiz.’

Kendisi çift taraflı tek bıçağa sahip güvenli tıraş makinesini icat ettiğinden beri daha da ileriyi hedefledik ve temiz, pürüzsüz bir tıraş için daha iyi tıraş bıçakları, başlıklar, gövdeler ve diğer ürünleri geliştirdik.

Fakat çok bıçaklı bir tıraş makinesi neden daha iyidir?

Hassas bir şekilde tasarlandıklarında, daha sinekkaydı, daha konforlu bir tıraş sağladıkları için.

5 bıçaklı bir tıraş makinesi ile daha temiz bir tıraş

5 bıçaklı tıraş makinesiyle daha temiz tıraş

Gillette Fusion5, ProGlide, ProGlide veya ProShield gibi çok bıçaklı tıraş makinelerinin neden bu kadar sinekkaydı ve konforlu bir tıraş sağladığını anlamak için sakalınızın ve derinizin doğasını anlamalısınız.

Yüz sakalı bakır teller kadar serttir

Yüzdeki sakallar bakır teller kadar serttir ve yapı ve hareket bakımından neredeyse jele benzeyen yumuşak ve hassas ciltten çıkarlar. Cilt ve sakallar tıraş sırasında hareket etmeye devam eder; ileri seviye tıraş makineleri bu hareketliliği erkeklerin avantajı için kullanır.

Tek bıçaklı bir tıraş bıçağı sadece ciltte görünen tüyleri kesebilir

Tek bıçaklı bir tıraş makinesi yalnızca cilt yüzeyinde görünen sakalları kesebilir. 5 bıçaklı bir tıraş makinesi daha fazlasını yapar.

İlk bıçak tıraşa başlar. Kılı keserken aynı zamanda onu ciltten hafifçe kaldırır. Kılın tamamen geri çekilmesine zaman kalmadan, bir sonraki bıçak devreye girer ve onu daha da fazla keser.

Bu sürece ‘histerez’ adı verilir ve süreç, Gillette’in 1960’lı yılların sonlarında Gillette Contour (aynı zamanda Gillette Atra olarak da bilinir) adı verilen ilk çok bıçaklı tıraş makinesini geliştirmesi sırasında keşfedilmiştir.

Her bıçak bu işlemi tekrarlar. 3 bıçaklı tıraş makinelerimiz yakın bir tıraş sağlar. 5 bıçaklı tıraş makinelerimiz ise daha da yakın bir tıraş sağlar.

Çok bıçaklı tıraş makinesi üzerinden geçtikten sonra cilt ve kıl rahatlar ve kıl cilt yüzeyinin altına çekilir.

Sakal her seferinde daha da kısa kesildikçe her bıçak da cilde daha yakın bir konumda yer alır. Bu mesafe küçük olmasına rağmen pürüzsüz ve konforlu bir tıraş yaratmada çok önemlidir.

Çok bıçaklı tıraş makineleri daha konforlu tıraşlar sağlar

Çok bıçaklı tıraş makineleri daha rahat tıraşlar sağlar

Progresif geometrili, çok bıçaklı bir tıraş makinesi ise elin sapa baskı uygulayan yükünü her bıçağa dengeli bir biçimde dağıtır. Daha fazla bıçak, bıçakların birbirine göre doğru mesafede olması şartıyla, daha iyi yük dağılımı anlamına gelir.

Peki bu neden önemlidir? Yüzünüzdeki deri yumuşak ve jel gibidir ve tıraş makinenizin başlığı ile onun üzerine baskı uyguladığınızda, bıçakların arasına sıkışabilir. Bu sıkışma tahriş, çizik ve kesik oluşmasına yol açabilir.
ProGlide gibi beş bıçaklı bir tıraş bıçağı kullanın

Üç bıçak yerine (birbirine göre doğru mesafede olan) beş bıçak, cildin daha pürüzsüz ve sıkışmanın %30’dan fazla azalması anlamına gelir (MACH3 ile kıyaslandığında Fusion5). Sonuç olarak, sinekkaydı, konforlu bir tıraş elde edersiniz ve kendinizi kesme riskiniz azalır.

ProShield tıraş makinesinde, başın ortasında bir bıçak sabitleyici bulunur

ProGlide ve ProShield tıraş makinelerimizde başlığın orta kısmında, bıçakları birbirinden en iyi mesafede tutmaya yarayan bir bıçak sabitleyiciye sahiptir. Bu da tıraşın konforunu artırır.

Bu makale yararlı oldu mu?