Ti̇raş maki̇̇nesi̇̇ni̇̇n evri̇̇mi̇̇

Tıraş makinesinin evrimi

Tıraş makineleri geçtiğimiz yüzyıl boyunca çarpıcı bir evrimden geçmişlerdir. İlk güvenli tıraş makinesinden, hassas ciltli erkekler için tasarlanmış olan SkinGuard‘a kadar, Gillette® tıraş alanında yapılan yeniliklerde en önde olmuştur. Gillette yenilikçiliğinin yüzyıldan uzun süredir daha iyi tıraş sonuçlarını nasıl ortaya çıkardığını görün.

Tiraş makinesi sistemi İle başlayan yüzyil

1903 yılında Gillette dünyanın ilk tıraş makinesi sistemini tanıttı: yeniden kullanılabilir bir sapa takılı olan, ince, güçlü, keskin bir çift kenarlı bıçağı olan iki parçalı bir tıraş makinesi. Gillette tıraş makinesi sistemi piyasaya çıktıktan sonra bıçağın satışlarının milyonlara ulaşması uzun sürmedi. Hatta, Gillette Platinum-Plus® Çift Kenarlı Bıçağımızı hala temin edebilirsiniz.
Gillette Platinum-Plus Çift Kenarlı Bıçak
Klasikleri herkes sever. Gillette Platinum-Plus Çift Kenarlı Bıçak ile tanışın.

Tıraş makinesinde yenilikçilik çağı

1971 yılında, Gillette çift bıçaklı ilk tıraş makinesi olan Trac II® ürününün lansmanı ile tıraş bıçağındaki yenilikçiliği ileri taşıdı. Gillette, aradan kısa süre geçtikten sonra, 1977 yılında, tıraş makinesini Atra/Contour sistemi ile tekrar yükseltti. Böylece erkekler döner başlıklı ilk çift bıçaklı başlığın gücüne kavuştu; bu sayede, bıçaklar yüzün hatlarına daha iyi uyum sağlayarak hiç olmadığı kadar iyi bir sinekkaydı tıraş sonucu sağlandı.

“Gillette dünyanın ilk tıraş makinesi sistemini tanıttı: yeniden kullanılabilir bir sapa takılı olan, ince, güçlü, keskin bir çift kenarlı bıçağı olan iki parçalı bir tıraş makinesi.”

Bıçağın ötesinde düşünmek

1985 yılında, Gillette’in jiletli tıraş makinesinde yenilikçilik yapma yetisi paslanmaz çelik ve sapın ötesine geçti. Atra Plus/Contour Plus'ın kullanıma sunulması ile Gillette’in kayganlaştırıcı şeridi bulunan ilk tıraş bıçağı da piyasaya hızlı bir giriş yaptı. Bıçakların yukarısına bu şeridin dahil edilmesi sayesinde jiletli tıraş makinesinin cilt üzerinde kayma yetisini iyileştirerek tıraş sırasındaki rahatlık düzeyini yükseltti. 1990 yılında, Sensor® jiletli tıraş makinesinin çift bıçağı, tıraş olan kişinin yüz hatlarına otomatik olarak uyum sağlayan, yüksek hassasiyette yaylar üzerine ayrı olarak takıldı.

Performansta sınırları aşmak

1998'de, Gillette üç bıçaklı teknolojiye sahip ilk jiletli tıraş makinesi olan MACH3® 'ün lansmanı ile erkekleri daha da yumuşak, daha sinekkaydı bir tıraş* deneyimiyle tanıştırdı. Gillette MACH3 sisteminde yenilik yapmaya devam ederek, bu tıraş bıçağının yetilerini, MACH3'e kıyasla daha fazla kayganlaştırıcı ve daha geniş bir yüzey koruyucu içeren mevcut MACH3 Turbo'ya dahil etti.
Gillette'in tıraş makinelerindeki yenilikleri bir asırdan fazladır
Gillette'in yenilikleri bir asırdan uzun zamana yayılır.

Uygulamada teknoloji

2006 yılında, Fusion5® jiletli tıraş makineleri manuel ve elektrikli biçimleriyle tanıtıldı. Bu ürünlerde beş bıçak bulunur ve rahatlık açısından MACH3'e göre üstündür. ProGlide® 2010'da kullanıma sunularak, daha ince ve hassas bıçaklar ile hassasiyet ve performansı daha da ileri taşıdı.** 2014 yılında sunulan GILLETTE BODY, erkek vücuduna özgü hatlar için oluşturulan ilk tıraş makinemiz olarak erkeklerin vücut bakımı haritasını yeniden çizdi. Aynı yıl, erkeğin yüzündeki her hat ile teması en yüksek düzeye çıkarmak üzere, dahili çok amaçlı döner bir tıraş makinesi olan FlexBall Teknolojisine sahip ProGlide ürünü ile tıraştaki evrimde yeni bir sayfa açtık. 2015 yılında, ProShield ile kayganlaştırma özelliği bir üst düzeye taşınmış oldu. ProShield kalkanları, bıçaklardan önce ve sonra kayganlaştırma özelliği ile tıraş olurken sizi tahrişe karşı korur.

Bugünün yeniliği

2019 yılında, Gillette SkinGuard, hassas ciltli ve tıraş makinesine bağlı batıklar yaşayan erkekler için özel olarak tasarlanmış ilk tıraş makinesi olarak pazara sunuldu. Tıraş makinesi kılları tıraş eder ve bıçaklar arasında konumlandırılmış benzersiz SkinGuard sayesinde cildi korur. Asılma ve çekmeyi en aza indirir ve sakalı cilt seviyesinde keserek tahrişi önlemeye yardımcı olur.

Sıradaki jiletli tıraş makinesi her zaman daha sinekkaydı

Gillette tıraş deneyiminizi iyileştirmenin yollarını aramayı hiç bırakmaz. Her gün en iyi görünüm, his ve performansı yaşamanızı isteriz ve erkeklere dünyadaki en sinekkaydı ve hassas tıraşı sunma arayışımızın temelinde de bu yatar. King C. Gillette bir asırdan uzun süre önce, “Tıraş bıçaklarını daha iyi hale getirmeyecek noktaya vardığımız zaman üretimini bırakacağız,” demişti.

Bu makale yararlı oldu mu?

*Karşılaştırma: Sensor2 Plus
** İlk dört bıçak ile Fusion5 karşılaştırması