Tıraş makinenizin bakımı: bıçakları temizleme ve saklama ipuçları

Tipik tıraş makinesi kullanımı

Tıraş makinenizi temiz tutmak önemlidir

Mükemmel kullanimlarda bile tiraş makineniz oldukça fazla aşinma ve yipranma yaşar. Tiraş makinenizi temiz tutmak, kötü bir tiraş deneyimini engellemek için önemlidir – bunu dogru yapiyor musunuz?

Gillette tıraş makinesinin performansı, hassas geometrisinde gizlidir

Bir Gillette tıraş makinesinin performansı, hassas geometrisinde gizlidir: bıçakların şekli, boyutu, birbirlerine göre konumları, bıçakların başlığa yerleştirilme şekli, tıraş makinesi gövdesinin yedek bıçağa bağlanma yöntemi ve dönüş mekanizması

Parçalarının ardında ince bir tasarım yatan, hassas bir makinedir. Bıçaklarınız, değiştirilebilir olsa da, mevcut kartuşunuzu sonuna dek kullanmadan yeni bir taneyle değiştirmek zorunda kalmamalısınız.

Tıraş makinesi bıçaklarınızı temizlemek isterken istemeden onlara zarar veriyor olabilirsiniz.

Tıraş makinesi bakımında yapilmamasi gerekenler

Tıraş makinenizi iyi niyetle temizlemek isterken bile, istemeden ona zarar veriyor ve bıçakların ömrünü azaltıyor olabilirsiniz. İki yaygın temizleme hatası şunlardır:
yaygın hatalar: Tıraş başlığını musluğa vurmak

  • Tıraş makinesi başlığını musluğun kenarlarına vurmak. Tıraş makinesini musluğun kenarlarına vurmak, tıraş makinenizin hassas tasarımlı parçalarına ciddi zarar verebilir.

yaygın hatalar: Tıraş makinenizi havluyla kurutmak

  • Makinenizi havluyla kurulamak. Bazı erkekler bunu bıçakları kurutmak ve ömürlerini uzatmak amacıyla yapıyor olsa da aslında bıçakların ömrünü kısaltarak daha az etkili bir tıraşa neden olmaktır. Bunun yerine bıçaklarınızı kendi halinde kurumaya bırakın.

Gillette tıraş bıçaklarının her parçası doğru açıda, sinekkaydı ve konforlu bir tıraş yaratacak şekilde konumlanmıştır. Yanlış temizleme alışkanlıkları bu geometriyi etkileyebilir.

Doğru tıraş makinesi bakımı

Tıraş makinesini temizlemek için ipuçları: Bıçağı akan suyun altında tutun

Tıraş makinenizi temizleme ipuçları:

  • Bıçakları bir kaç dokunuşun ardından akan suyun altına tutun ve suyun sıkışan kılları ve diğer parçaları giderilebilmesi için arkadan öne doğru akmasını sağlayın.
  • Bıçakları kurutmak için fazla suyu silkeleyin.

Tıraş makinesini temizlemek için ipuçları: Tıraş makinenizi güvenli bir yerde saklayın

  • Tıraş makinenizi güvenli bir yerde saklayın. Makineniz bir kap ile birlikte sunulmuş ise bunun içinde saklayabilirsiniz.

Musluğu açık bırakmak istemiyorsanız, bıçaklarınızı dolu bir lavabo veya bardak içerisindeki durgun suda da yıkayabilirsiniz.

Eğer, Gillette Fusion5 gibi önden oynar başlıklı bir tıraş makinesi kullanıyorsanız bıçaklarınız kolayca durulanacaktır. Gillette’in ‘açık bıçak yapısı’ adını verdiği özellik sayesinde bıçakların suyla teması hiç bu kadar kolay olmamıştı.

İyi tıraş makinesi bakım ve temizleme alışkanlıkları, günlük tıraş ritüelinizin. bir parçası olmalıdır. Doğru tıraş makinesi temizliği tıraş makinenizin daha uzun süre daha iyi sonuç vermesini sağlayacaktır.

Bu makale yararlı oldu mu?