Batık Kıllardan Nasıl Kurtulunur?

Batık Kıllardan Nasıl Kurtulunur?

Tıraş becerileriniz ne kadar iyi olursa olsun, bazen kıl dönmesi yaşayabilirsiniz. Gerçek şu ki kıllar derinin altından kesildikten sonra kendi üzerine kıvrılarak o kaşıntılı, rahatsız edici tıraş bıçağı şişliklerini oluşturabilir. Bu şişlikler kıvırcık saçlı erkeklerde daha yaygın görülür ama herkesin başına gelebilir.

Batık Kıllardan Kurtulma Kılavuzu

Bazı batık kıllar önünde sonunda kendiliğinden düzelir ve bu şişlikleri seçip uğraşarak iyileşme sürecini geciktirebilirsiniz. Bununla birlikte inatçı yüz kıllarıyla baş etmek için atılması gereken adımlar vardır.

Adım 1: Isıtma

Bir bez veya kâğıt havluyu ılık suyun altına tutun ve şiş bölgeye bastırın.

Adım 2: Kılı Çekme

Bu aşamada, cilt yüzeyinde kılı görebiliyor olmalısınız. Batık kılı nazikçe almak için temiz bir cımbız kullanın. Cildinize batırmayın veya kılları tamamen almaya çalışmayın; kılları şişlikten dışarı doğru yönlendirmeniz yeterlidir.

Adım 3: Cildi Yıkama

Yüzünüzü hafifçe yıkayın ve batık kılların etrafındaki alanın tertemiz olduğundan emin olun.

Adım 4: Topikal Merhem Kullanma

İyileşmeyi hızlandırmak ve kızarıklığı azaltmak için Hidrokortizon veya retinol gibi bir merhem kullanın. Tavsiye almak için bir eczacıyla konuşun veya özel soru veya endişeleriniz varsa doktorunuzu arayın.

Kıl dönmesi tedavisi için başka yollar olsa da en iyi yaklaşım, daha baştan bunların oluşmasını önlemektir. Tıraştan önce, tıraş sırasında ve sonrasında atacağınız birkaç akıllı adım, yüzünüzü bu sinir bozucu şişliklerden korumanıza yardımcı olabilir.

Tıraşa Hazırlık Rutininiz

Kıl dönmesini başlamadan önlemek için işe duş alırken başlayın. Sakal kıllarınızı nemlendirmeye ve cildinizi yumuşatmaya yardımcı olması için yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu, tıraş bıçaklarınızın engelsiz tıraş yapmasına yardımcı olacak ve en sert kılları alırken bile cilt tahrişi riskini en aza indirecektir. Tıraş işlemi cildinizi kurutabilir ve tahrişe neden olabilir; dolayısıyla özellikle de hassas bir cildiniz varsa tıraştan önce nemlendirmeyi deneyin.

Peeling

Tıraştan önce peeling batık kılları önlemenin harika bir yoludur. Nasıl mı? Tıraş olurken, ölü deri gözenekleri ve kıl köklerini tıkayabilir; bu hiç iyi olmaz. Peeling, cildinizde bulunan kir ve yabancı maddelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Üstelik, daha temiz bir kesim için sakalınızın yumuşatılmasına da yardımcı olabilir. En iyi sonucu elde etmek için elinize bir fırça alın ve yüzünüze yaklaşık 30 saniye boyunca dairesel hareketlerle masaj yaptıktan sonra durulayın. İşte bu kadar!

Sakal Kıllarınızı Uzama Yönünde Tıraş Edin

Çoğu erkek sakallarını daha kısa kesmek için kılın uzama yönünün tersine tıraş olur. Ama bu teknik tahriş ve batık kıllara neden olabilir ve bu hiç iyi olmaz. Bunun yerine, kıllarınızı uzaman yönünde tıraş etmeye çalışın ve temiz bir tıraş için mümkün olduğunca az hareket kullanın.

Başka bir ipucu: Cildinize sert davranmayın ve tıraş olurken cildinize çok sıkı bastırmayın. İşi tıraş bıçağına bırakın ve SkinGuard Sensitive Tıraş Makinesi kullanarak cildinizi daha da fazla koruyun.

Keskin Bıçak Kullanın

Eski, kör bir bıçak batık kılın en iyi dostudur. Tıraş bıçağınızın temiz ve işini yapmaya hazır olduğundan emin olmak için düzenli olarak bıçaklarınızı değiştirin. Düzenli olarak yeni ve keskin bıçaklar için Gillette Tıraş Kulübüne katılın.

Tıraş Sonrası

Cilt bakımı tıraş bittikten sonra da devam eder. Nemlendirme adımını atlarsanız kuru cilt ve tıraş makinesine bağlı yanmaya davetiye çıkarmış olursunuz. Artık nemlendirme alışkanlığı edinme zamanı geldi. Kusursuz tıraş sonrası rutini konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu makale yararlı oldu mu?