Islak tiraş mi kuru tiraş mi?

Islak tıraş mı kuru tıraş mı?

Islak tıraş mı kuru tıraş mı (tıraş bıçağı ile elektrikli tıraş makinesi karşılaştırması)

Islak tıraş mı veya kuru tıraş mı olmalısınız sorusu, elektrikli tıraş makinesinin icadından bu yana erkeklerin kafasını meşgul etmektedir. Erkekler binlerce yıldan beri sakal tıraşı olmakta ve bunu yapmak için çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Pek çok erkek için yüz tıraşı erkek bakımının temelini oluşturur – tıraş makinesi günün başlamasına yardımcı olan bir cihazdır. Hem tıraş bıçağı ile tıraş hem de elektrikli tıraş makinesi ile tıraş sakal tıraşı için etkili yöntemlerdir. Hangisinin sizin için en uygun olduğu kişisel bir tercih meselesi olup bireysel beklentiler ve tıraş alışkanlıklarına bağlıdır. İki yöntem arasında farklılıkları sizin için inceleyeceğiz, böylece kendiniz için doğru seçimi yapabileceksiniz.

Aralarındaki fark nedir?

Tıraş bıçağı ve elektrikli tıraş makinesi ile tıraş olmanın ana farkı sakalın kesilme tarzıdır.

Tıraş maki̇nesi̇

Tıraş bıçağı ile tıraş olurken sakal bıçağın tek bir dokunuşu ile kesilir.

Elektri̇kli̇ tıraş maki̇nesi̇

Elektrikli tıraş makinesinde ise makas hareketine benzer bir hareketle kıl iki bıçak arasında kesilir.

Islak tıraşın temel noktaları bıçakla tıraş olmak ve histerez etkisi

Tıraş bıçakları sakalı kesmek için kılı kökünden havaya kaldıran “histerez” etkisinden faydalanırlar.

Bugünlerde, tıraş makinelerinde, ikinci ve üçüncü bir bıçak bulunabilir (veya daha fazla—5 bıçaklı Gillette Fusion5 ProShield gibi): bunlar, havaya kalkan kılın kesildikten sonra cilt yüzeyinin altına geri çekilmesini ve pürüzsüz bir sonuç almanızı sağlayan bir biçimde konumlandırılmıştır.

Bu da sinekkaydı tıraşın mümkün olduğu anlamına gelir; ince bir mühendislik sayesinde rahat bir tıraş sonucu alınabilir.

Kuru (elektrikli) tıraşın temel noktaları

Elektrikli bir tıraş makinesinde kılı kesmek için iki adet parça bulunur: ince, delikli metalden oluşan bir folyo ve folyonun altında son derece hızlı bir şekilde ileri geri hareket eden minik bıçaklardan oluşan bir “alt kesici”. Folyodaki minik, ince delikler dışarıdan pürüzsüz bir his verse de iç tarafta tıpkı ikinci bir bıçak gibi keskindir.

kuru tıraş, elektrikli tıraş makinesi

Elektrikli tıraş makineleri tıraşın uzun süreli bir sonuç vermesi için cildin esnekliğinden faydalanır. Makine cilde baskı yaparak onu dalga yaratan bir gemi gibi hareket ettirir.

Sonuç olarak, cilt folyonun delikleri ile temas eder ve kıl daha iyi bir şekilde ortaya çıkar.

Kesme işleminden sonra kılın geri kalanı cildin yüzeyinden geri içeri girerek sinekkaydı bir tıraş sonucu almanızı sağlar.

İki adet temel elektrikli tıraş sistemi vardır: döner başlıklı ve lineer. Her iki sistemde de, ciltle temas halinde iken alt tarafında bir bıçağın (“alt kesici”) hareket ettiği bir folyo kullanılır. İki sistem arasındaki temel fark, kesici alt bıçağın hareket etme tarzında yatar.

DÖNER BAŞLIKLI ELEKTRİKLİ TIRAŞ

Döner başlıklı sistemde, kesici, folyonun altında dairesel hareketler çizer.

LİNEER ELEKTRİKLİ TIRAŞ

Lineer sistemde ise, kesici, çizgisel bir hareketle bir yönden diğerine doğru hareket eder. Tüm Braun tıraş makineleri lineer folyolu makinelerdir.

Hangisi bana uygun?

Hem tıraş bıçakları hem elektrikli tıraş makineleri her birimizin peşinde olduğu o rahat, sinekkaydı tıraşı bizlere sağlayabilir – ıslak veya kuru tıraş olmak kişisel bir tercih meselesi olup bireysel beklentilere ve tıraş alışkanlıklarına bağlıdır... Cildinizin yeni bir tıraş yöntemine alışmasının yaklaşık bir ay sürebileceğini unutmamanız gerekir. Tıraş yönteminde değişiklik yaparken cildinizin yeni yönteme alışması için zaman tanımalısınız.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin lavaboyu tıraştan sonra temiz bırakmayı unutmayın.

Bu makale yararlı oldu mu?