Çevresel Etki ve Sürdürülebilirlik

Gillette Çevresel Etki ve Sürdürülebilirlik

Misyonumuz, size mümkün olan en iyi erkek bakım ürünlerini sunarken, karbon ayak izimizi azaltmak için önemli adımlar atmaktır. Olağanüstü erkek bakım deneyimlerini sürdürülebilir bir şekilde sunan yenilikçi ürünler ve ambalajlar geliştirmeye odaklandık.

Karbon ayak izimizi azaltma taahhüdü.
Dünya çapında tüketicilerin çoğunluğunun artık satın aldıkları markaların çevreye daha duyarlı bir yaşam tarzı yaşamalarına yardımcı olmasını istediğini biliyor muydunuz? Bilim bu konuda çok net: Acil ve kararlı adımlar atmalıyız. Gillette olarak, sizin ve tüm kullanıcılarımızın daha sürdürülebilir tercihler yapmasını kolaylaştırmak istiyoruz. Gillette, P&G’nin 2040 Net Sıfır taahhüdünün bir parçası olarak, tedarik ettiğimiz malzemelerden ürünlerimizin sevkiyat şekline kadar tüm süreçleri kapsayan bir plan üzerinde çalışıyor. Ayrıca, şu andan itibaren anlamlı ilerleme kaydetmek amacıyla 2030 için ara hedefler belirledik. Hedeflerimize ulaşmak için hem mevcut çözümlerden yararlanmamız hem de dönüştürücü yeni çözümler bulmamız gerekecek. Bu yolculukta ilerledikçe daha fazla iş ile karşılaşacağımızdan, buluş, yaratıcılık ve iş ortaklığı gerekli olacaktır.
Etki sağlamayı Planlıyoruz
2030 Kilometre Taşları

Çabalarımızı 2 temel alana odaklayarak etki sağlamayı planlıyoruz:

1
DÖNGÜSEL EKONOMİYİ HIZLANDIRMAK
Her yeni üründe, Gillette’in üretimini daha sürdürülebilir ve Gillette ürünlerini daha dayanıklı hale getirmenin yollarını keşfediyoruz.
Hedeflerimiz
%50 oranında azaltılmış petrol bazlı plastik kullanımı
%50
oranında azaltılmış petrol bazlı işlenmemiş plastik kullanımı
%100 oranında geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir ambalaj
%100
oranında geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir ambalaj
Formülümüz hakkında bilgilere kolayca erişebilirsiniz
Formüllerimiz hakkında bilgilere kolayca erişebilirsiniz
Orman Yönetim Konseyi (FSC) onaylı Ambalaj
FSC Logosu
Destekleyici referanslarla desteklenen sorumlu kaynak kullanımı (örneğin, Orman Yönetim Konseyi (FSC) onaylı kâğıt)
Somut Eylem
Tasarım, döngüsel ekonomiyi hızlandırmaya yardımcı olmada önemli bir rol oynar.
2
EMİSYONLARI VE ATIK KAYNAKLARI AZALTMA
Hedeflerimiz
%50 oranında azaltılmış sera gazı
%50
tesislerimizde Sera gazlarını azaltma
Sıfır Üretim Atığı
SIFIR
atık sahalarına giden üretim atığı*
%35 oranında azaltılmış su tüketimi
%35
tesislerimizde su üretiminde azaltma
%100 oranında yenilenebilir satın alınan elektrik
%100
tesislerimizde satın alınan yenilenebilir enerji**
* Yalnızca P&G’nin sahip olduğu tesislerde, 3. taraf tedarikçiler veya sözleşmeli üreticiler hariç
** Küresel çapta Gillette’in sahip olduğu üretim sahalarında, yenilenebilir sertifikalar ile satın alınan elektrik. Bazı üretim merkezlerinde ve sözleşmeli üreticilerde diğer elektrik kaynakları da kullanılmaktadır.
Somut Eylem
%76 Oranında Emisyon Azaltımı

%76 EMİSYON AZALTIMI

Son on iki yılda tesislerimizde enerji kullanımımızı 359.000 GJ (Gigajoule) azalttık. Bu enerji miktarı 1 yılda 16 milyondan fazla haneye güç sağlamaya yeter. Aynı dönemde sera gazı (GHG) emisyonlarını da %76 oranında azalttık; bu oran, 65.000 MT’den (Metrik Ton) fazlasına eşdeğerdir.
%100 oranında yenilenebilir satın alınan elektrik

%100 YENİLENEBİLİR SATIN ALINAN ENERJİ

Ve bu sadece başlangıç. %100 yenilenebilir satın alınan elektriği benimseme ve işletmemizi daha fazla elektriklendirme yoluyla emisyonlarımızı 2030 yılına kadar en az %50 azaltmaya devam etmeye kararlıyız.
* Küresel çapta Gillette’in sahip olduğu üretim sahalarında. Hesaplama, 2021/2022 yıllarındaki sera gazı emisyonlarımızı 2009/2010 yıllarındaki doğrulanmış veri noktalarından elde edilen rakamlarla karşılaştırmaktadır
Kaynakları Korumak
Su tüketimini azaltmak
Önümüzdeki on yıl içinde Gillette tesislerimizdeki su tüketiminde %35’lik bir azalma sağlamayı ve aynısını evde yapmanıza da yardımcı olmayı planlıyoruz. Daha fazlasını öğrenin.
Su tüketimini azaltmayı planlıyoruz
Daha iyi ürünler tasarlamak
Ürünlerimizi açık bıçak mimarisi ile tasarlıyoruz, böylece onları temizlemek için çok fazla su gerekmiyor. Bunun gibi yenilikçi yaklaşımlar, evde su kullanımından tasarruf etmenize yardımcı olur.
Açık bıçak mimarisi ile tasarlanan Gillette Ürünü
Sıfır Atık
Şu anda tesislerimizden atık sahalarına sıfır üretim atığı gönderiyoruz* ve bu önemli çabayı sürdürmeyi planlıyoruz.

* Yalnızca P&G’nin sahip olduğu tesislerde, 3. taraf tedarikçiler veya sözleşmeli üreticiler hariç.
Sıfır Üretim atığı
Biliyor muydunuz? Evinizde Çevresel Etkinizi Azaltmanın Kolay Yolları
Evinde Gillette ürünü ile tıraş olan bir adam
Çevresel etkimizi iyileştirmeye yardımcı olma misyonumuz mağaza raflarında bitmiyor. Ayrıca, tüketicilerin evde Gillette ürünleriyle bakımlarını yaparken nasıl enerji ve su tasarrufu sağlayabilecekleri konusunda kolay ve uygulanabilir tavsiyeler sunuyoruz.
50 L Ev
Evde çevresel etkiyi azaltmanın yeni yollarını öğrenmeye devam etmek için P&G’nin yanı sıra 50L Home Coalition gibi küresel ittifaklara da katılıyoruz.
Uzmanlar rehberliğinde
Çalışmalarımızda, Gillette’in Sürdürülebilirlik Danışma Konseyi’ni oluşturan çok sayıda şirket dışı iş ortağının rehberliğinden yararlanıyoruz. Bu altı üyeli panel, teknik bilgisi ve yıllara dayanan deneyimi göz önüne alınarak özenle seçilmiştir. İlerlememiz ve zorluklarımız hakkında bilgi paylaşmak için düzenli olarak bir araya geliyoruz. Onların desteğiyle 2030 hedefimize ulaşmak için çalışırken her fırsatı değerlendiriyoruz.

Ürünlerimizi Keşfedin